Home PrintSearch
Resize Text
European Financial Services Round Table
 

Georges Pauget
Chief Executive Officer
Crédit Agricole

Personal details

Place of birth
Rumilly Haute-Savoie
Date of birth
7 June 1947
Marital status
Married with two children

Education

1975
Doctorate in Economics Bordeaux
 
Masters in Economics (Econometrics) University of Lyon

Previous positions

Dec 2003 – Sept 2005
Deputy Chief Executive Officer, Crédit Agricole S.A., responsible
 
for Regional Banks, Insurance and Private Banking
Jan – Dec 2003
Senior General Manager, Crédit Agricole S.A., responsible for Regional
 
Banks and Insurance
Dec 2003 – Nov 2005
Chief Executive Officer, Crédit Lyonnais
2003 – 2005
Director, Banque de Gestion Privée Indosuez
2003 – 2005
Director, Europay France
2004 – 2005
Director, Eurocard Holding
2003 – 2005
Director and Deputy Chairman, Pacifica
2003 – 2005
Director, Prédi-Retraite
1992 – 2002
Chief Executive Officer, Caisse Régionale de Crédit Agricole
 
Pyrénées Gascogne
1997 – 2002
Chairman, Bankoa S.A. – Director until December 2005
1987 – 1992
Chief Executive Officer, Caisse Régionale de Crédit Agricole
 
des Pyrénées-Atlantiques
1985 – 1987
Chief Executive Officer, Caisse Régionale de Crédit Agricole
 
de la Haute-Saône et du Territoire de Belfort
1984 – 1985
Deputy Chief Executive Officer, Unicredit
1980 – 1984
Head of the Executive Office, Caisse Nationale de Crédit Agricole
1977
Control and Audit Department, Auditor,
 
Caisse Nationale de Crédit Agricole
1978 – 1980
Control and Audit Department, Project Manager, Caisse Nationale
 
de Crédit Agricole
1973 – 1977
Head of Operations and Financial Controller, Caisse Régionale
 
de Crédit Agricole de l’Aude

Current positions

Since September 2005
Chief Executive Officer, Crédit Agricole S.A.
Since November 2005
Chairman, LCL – Le Crédit Lyonnais
Since April 2004
Director, Calyon
Since 2003
Director and Deputy Chairman, Predica
Since 2003
Chairman, GIE Cedicam
Since 2003
Chairman and member of the Executive Committee, SAS TLJ
Since 2003
Chairman, SAS Uni-Editions
Since 2006
Director, Bance Intesa
Since October 2005
Member of the Executive Committee, Fédération Bancaire Française
 
Chairman of Retail and Distance Banking,
 
Fédération Bancaire Française
 
Member of the Steering Committee, Paris-Europlace

Other directorships and offices

1999 – 2002
Lecturer, Université de Pau et des Pays de l’Adour, Finance
 
and Banking - Masters programme, Economics
1988 – 1998
Lecturer, Université de Bordeaux Montesquieu, Banking Strategy
 
& Management - Masters programme, Economics and
 
International Finance
1973 – 1976
Lecturer, Ecole Supérieure de Commerce de Pau, Finance
1971 – 1973
Teaching Assistant, Université de Pau et des Pays de l’Adour,
 
Economics

Decorations

Chevalier de la Légion d’Honneur